Ny bestyrelsesformand for AlfaNordic A/S: Flemming Lindeløv
- On 21. juni 2018
- Flemming Lindeløv, Ny bestyrelsesformand
Jørgen Kelkjær overdrager pr. 19. juni bestyrelsesposten til Flemming Lindeløv. Flemming har bestridt en række betydningsfulde stillinger som CEO hos bl.a. Royal Copenhagen / Scandinavian, Carlsberg og Tulip International A/S, samt en række bestyrelseshverv som f.eks. bestyrelsesformand for H. Lundbeck A/S, Institut for Selskabsledelse og DELTAQ. I dag er Flemming Lindeløv bestyrelsesformand for Prime Office A/S og Nordic Artist Management A/S, samt bestyrelsesmedlem hos bl.a. Schoeller Plast A/S, Illums Bolighus og INDEX: Design to Improve Life. Yderligere er han fagdommer i Sø- og Handelsretten. Flemming kommer med stor erfaring fra erhvervslivet, og bringer solide erhvervsmæssige kompetencer ind i bestyrelsen og virksomheden generelt, ift. den udvikling AlfaNordic er i gang med.
“Jeg ser frem til opgaven som bestyrelsesformand i AlfaNordic, som er på en succesfuld rejse, hvor jeg sammen med bestyrelsen og ledelsen kan fortsætte den positive udvikling“, udtaler Flemming Lindeløv.
Bestyrelsen ser frem til samarbejdet med Flemming Lindeløv, og takker desuden Jørgen Kelkjær for hans store indsats for virksomheden gennem de seneste fem år.
0 Kommentarer